5 ESSENTIAL ELEMENTS FOR IRYDOTOMIA LASEROWA

5 Essential Elements For irydotomia laserowa

5 Essential Elements For irydotomia laserowa

Blog Article

Może być stosowana jako opcja ratunkowa w przypadkach, click here gdy inne metody leczenia farmakologicznego czy procedury laserowe nie przynoszą wystarczających rezultatów w kontrolowaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zabieg irydotomii laserowej nie jest bolesny, wymaga jednak założenia na oko specjalnej soczewki kontaktowej z użyciem specjalnego żelu. Przed zabiegiem lekarz zwęża źrenicę przy pomocy 2% Pilocarpiny w postaci kropli i podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, również w postaci kropli do oczu. Jako prewencję wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego należy podać godzinę przed zabiegiem one% apraklonidynę, jak również zaraz po wykonaniu zabiegu. Wskazane jest również podanie przed zabiegiem doustnie 500 mg acetazolamidu. Zabieg polega na wykonaniu przy pomocy wiązki laserowej małej dziurki na obwodzie tęczówki, najczęściej w jej górnych kwadrantach, pod powieką.

Pierwsza kontrola stanu pacjenta odbywa się już po 3 godzinach od zabiegu, druga – kolejnego dnia, natomiast ostatnia dwa dni po wykonaniu irydotomii laserowej. Podczas nich lekarz przeprowadza pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także tomografię laserową przedniego odcinka AS-OCT lub UBM, które umożliwiają sprawdzenie, czy irydotomia laserowa zakończyła się sukcesem, w jakim stopniu wykonany otwór jest drożny oraz jak mocno został otwarty kąt.

Istnieją dwa typy jaskry zależne od budowy anatomicznej gałki ocznej (a w szczególności kąta przesączania):

This Internet site makes use of cookies to improve your working experience while you navigate by way of the website. Out of those, the cookies which have been categorized as needed are stored on the browser as They can be important for the Operating of basic functionalities of the website.

Ze strony pacjenta nie są wymagane żadne przygotowania do irydotomii laserowej. W dniu zabiegu można normalnie przyjmować posiłki oraz zażywać leki.

W leczeniu jaskry zastosowanie znajdują zarówno metody zachowawcze, jak i zabiegowe. Jedną z małoinwazyjnych metod leczniczych, stosowanych w jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, jest przeprowadzenie zabiegu irydotomii laserowej.

Jaskra jest podstępnie rozwijającą się chorobą, która prowadzi wraz z upływem czasu do ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty. Rozwój jaskry związany jest z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, do którego często dochodzi w wyniku wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Promień świetlny, który jest używany przez urządzenie sterujące do „celowania” jest całkowicie bezpieczny dla oka.

Irydotomia laserowa YAG to szybki zabieg, który należy wykonać ze względu na jaskrę zamkniętego kąta lub ze względu na wąski kąt przesączania.

Działaniem niepożądanym tego rodzaju zabiegu laserowego może być także obrzęk plamki żółtej. Inne skutki uboczne irydotomii to jaskra złośliwa oraz rozwój zaćmy.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy irydotomia laserowa jest zabiegiem bolesnym? Zarówno podczas zabiegu, jak i „strzału laserowego” ból nie jest odczuwalny.

YAG irydotomia to zabieg laserowy wykonywany w jednym z typów jaskry – tzw. jaskrze zamykającego się kąta.

Jaskra jest groźną chorobą oczu, która prowadzi do write-upępującego zaniku nerwu wzrokowego. Konsekwencją nieleczonej choroby jest całkowita i nieodwracalna ślepota. Dlatego też kluczową rolę pełni wczesne rozpoznanie i leczenie jaskry.

Report this page